Josef II.

 

Divadélko Zběsilá Pípa a její pivní muzikály

 

První myšlenka na jevištní formu pivního muzikálu se zrodila v mysli jeho tvůrce  Martina Jaroška v létě roku 1997 na Aljašce (USA), kde se dotyčný hudebník, libretista a nadšený pivař pohyboval na palubě zámořské lodi, na které pracoval jako klavírista jazzové kapely.

Napadlo ho vytvořit divadelní kus s činoherními prvky, písněmi, popřípadě tanci, který by zábavnou formou popisoval historii vaření piva u nás i ve světě. Opus byl hotov již koncem roku 1999, na jeho jevištní provedení si však autor i nedočkavé publikum museli počkat dalších skoro 5 let. Až na jaře roku 2004 Martin Jarošek zformoval při pivním klubu Hobit amatérský divadelní soubor a v květnu téhož roku měl úspěšnou premiéru jeho první pivní muzikál U Zběsilé pípy. Děj se odehrával v poctivé české pivnici a diváci mohli v reálném čase sledovat průřez dějinami chmelového nápoje, boj s jeho abstinenčními nepřáteli, znárodňování a následnou privatizaci hospod i ukradení ochranné známky Budweiser Budvar americkým zloduchem Anheuserem – Buschem.

Zatímco hra U Zběsilé pípy si kladla alespoň jakési umělecké ambice, v pořadí druhý pivní muzikál Únos Heinekena byl už sarkastickou fraškou sám o sobě. Na pozadí reálné situace únosu holandského pivního magnáta z roku 1980 probíhá v prostorách české hospody děj plný nelogických zvratů. V muzikálu se objeví klasičtí alkoholici obou pohlaví, doktor psychiatrie (rovněž alkoholik), Henry Heineken se svým únoscem Meierem, japonský turista, černý dealer Plzeňských Pivovarů z kmene Zulu, komisař Interpolu převlečen za Dona Quijota de la Cerveza i jeho hluchoněmý sluha Sancho Panza, který reaguje jen na slovo „pivo“ a vždy disciplinovaně míří k výčepu. V Únosu nechybí akční scény, rvačky a střílení ani pietní vzpomínka na sovětského kosmonauta Jurije Gagarina, který byl rovněž alkoholik.Poslání muzikálu bylo jasné: Bojovat za poctivé české pivo proti nadnárodním koncernům, které jeho výrobu šidí a tím jej nešetrně poškozují.

Po jistých personálních změnách, se divadelní soubor z Hobitu, který se oficiálně přejmenoval na Divadelní společnost Zběsilá pípa (protistátní ztrátová desorganizace) s chutí pustil do dalšího jevištního kusu. Tentokrát Martin Jarošek sáhl po historické předloze a k 230. výročí zrušení nevolnictví v Českých zemích zkomponoval pivní zpěvohru Josef II. aneb České národní opruzení. Děj se odehrává rovněž v hospodě, ale L.P. 1781.

V lénní obci Kocovidlo přicházejí nevolníci udření po celodenní robotě do venkovského šenku. Ani tam však nenalézají úlevy, neboť jsou nuceni konzumovat pivo lajdácky uvařené zlotřilým sládkem Hložkem a navíc jsou omezováni i ve svobodě projevu sadistickým drábem. Naštěstí má šenkýř v zásobě i chutný mok ze sousedního Duřína, na kterém si tajně pochutnávají unavení robotníci i dřevěný panáček Pivocchio, který zavítal do Kocovidla z daleké země Vlašské a má problém, že nemůže svůj enormně dlouhý nos strčit do pivního půllitru. Na lepší časy se zablýskne s příchodem geniálního českého sládka F.O. Poupěte, jiskřičky vznikajícího vlastenectví v době temna jsou však dušeny despotickým a fanatickým páterem Koniášem, který se pokouší spálit všechny české knihy, které schovává uvědomělý šenkýř ve svém výčepu. Zdevastovaní nevolníci napíší pod vedením vzdělance Poupěte petici císaři Josefu II, která panovníka vyprovokuje k okamžitému vydání historických patentů. Ty pak osobně prezentuje spolu se svou matkou Marií Terezií přímo v kocovidelské krčmě, kde lidová veselice k oslavě konce nenáviděného nevolnictví nebere konce….

Zpěvohra již byla od listopadu 2011 úspěšně provedena v Ostravě, okolí i v daleké Litomyšli.

 

 V plánu jsou představení……………..

22.února 19.00  U koníčka, Vojkovice

10.března 18.00  Pivovar Dolní Sklenov

18. března 19.00 Hobit Ostrava

 

 

 Informace pro pořadatele

Divadlo je možné si objednat na kulturní a společenské akce, avšak minimálně 1 měsíc předem.

Představení trvá včetně krátké technické pauzy asi 90 minut.

Technické požadavky: Suchá, teplá místrnost, elektřina 230 V. 2 nejlépe kulaté stoly, 6 jakýchkoli židlí, 30 l sud piva z malého pivovaru (10°- 14°).

Cena představení (11 osob) je 6.500 Kč + cestovné, které se však prakticky rovná ceně projetých pohonných hmot. Domluva možná.

Kontakty:

Martin Jarošek, autor a režisér tel. +420 731 336 945

e-mail: martinjarosek@hotmail.com

 

ZPĚT NA PIVNÍ DIVADLO

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

„Přátelství je součást lidského štěstí.“ Jan Werich